Pozwolenie na użytkowanie

Przepisami prawa budowlanego ustawodawca rozróżnia przypadki, w których wystarczające jest zawiadomienie organu administracji architektoniczno-budowlanej o zakończeniu budowy, od przypadków, gdy wymaga uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego.

W jakich przypadkach inwestor powinien uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego?

Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:

1) na budowę obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii:

  • V, IX-XVI;
  • XVII (z wyjątkiem warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych i garaży do pięciu stanowisk włącznie);
  • XVIII (z wyjątkiem obiektów magazynowych: budynków składowych, chłodni, hangarów i wiaty, a także z wyjątkiem budynków kolejowych: nastawni, podstacji trakcyjnych, lokomotywowni, wagonowni, strażnic przejazdowych i myjni taboru kolejowego);
  • XX;
  • XXII (z wyjątkiem placów składowych, postojowych i parkingów);
  • XXIV (z wyjątkiem stawów rybnych);
  • XXVII (z wyjątkiem jazów, wałów przeciwpowodziowych, opasek i ostróg brzegowych oraz rowów melioracyjnych);
  • XXVIII-XXX;

2) zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 5 albo art. 51 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane;

3) przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych[1].

Kategorie, o których wyżej mowa, ustawodawca zawarł w tabeli stanowiącej załącznik do ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane.

Przypadki z punktu 3. dotyczą obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie:

1) nakładanego w decyzji organu nadzoru budowlanego o legalizacji tak zwanej "samowoli budowlanej";

2) wymaganego w przypadku decyzji organu nadzoru budowlanego o zatwierdzeniu projektu zamiennego (i o ewentualnym pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, jeżeli roboty budowlane nie zostały zakończone).

Pozwolenie na użytkowanie w przypadku obiektów budowlanych, do których użytkowania inwestor ma przystąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie, wydawana w przypadku, kiedy przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych, może obejmować:

1) obiekt budowlany lub jego część;

2) niektóre z obiektów budowlanych objętych jedną decyzją o pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniem budowy, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane[1].

Decyzja, o której wyżej mowa, może być wydana, jeżeli oddawane do użytkowania obiekty budowlane lub ich części mogą samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem[2].

radcowie prawni
Amelia Konieczna - Bagińska
Miłosz Bagiński - Żyta 



[1] Art. 55 ust. 1a ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane. 

[2] Art. 55 ust. 1b ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane.