Postępowanie nakazowe
Nakazem zapłaty „kończy się” postępowanie upominawcze (w tym elektroniczne postępowanie upominawcze) i nakazowe. W niniejszym artykule przedstawiamy specyfikę postępowania nakazowego.
Kiedy sąd wydaje nakaz zapłąty w postępowaniu nakazowym:
Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, jeśli fakty uzasadniające dochodzone roszczenie są udowodnione dołączonym do pozwu:
- dokumentem urzędowym;
- zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem;
- wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu[1].
Sąd wydaje również nakaz zapłaty:
- przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości;
- na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego, dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi zapłaty:
- świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych,
- odsetek w transakcjach handlowych,
- rekompensaty, o której mowa w art. 10 ust. 1 rzeczonej ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych,
- kosztów odzyskiwania należności w transakcjach handlowych, o których mowa w art. 10 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych[2].
Jak już zostało powiedziane, sąd wydaje nakaz zapłaty również przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości. W takim wypadku, jeżeli pozew jest skierowany przeciwko osobie fizycznej, powód winien dołączyć do niego umowę, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem, wraz z deklaracją wekslową i załącznikami, a w treści pozwu oświadczyć, czy roszczenie dochodzone pozwem powstało w związku z umową zawartą z konsumentem[3].
Sąd może skazać na grzywnę powoda, jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, który w złej wierze lub wskutek niezachowania należytej staranności złożył niezgodne z prawdą oświadczenie, że roszczenie dochodzone pozwem nie powstało w związku z umową zawartą z konsumentem[4].
Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jako tytuł zabezpieczenia:
Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności[5].
Kwestia natychmiastowej wykonalności nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym:
Natychmiast wykonalny staje się nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydany na podstawie weksla lub czeku – po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia[6].
Wniesienie zarzutów nie wstrzymuje z mocy prawa wykonania nakazu. Wstrzymać wykonanie nakazu może sąd na wniosek pozwanego[7].
Zarzuty od nakazu zapłaty:
Od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym pozwany może wnieść zarzuty. W piśmie zawierającym zarzuty powinien:
- wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części oraz przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy;
- wymienić fakty, z których wywodzi żądania, i dowody na wykazanie każdego z nich[8].
Miłosz Bagiński - Żyta
radcowie prawni
[1] Art. 485 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – Kodeks postępowania cywilnego.
[2] Art. 485 § 2-21 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – Kodeks postępowania cywilnego.
[3] Art. 485 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – Kodeks postępowania cywilnego.
[4] Art. 485 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – Kodeks postępowania cywilnego.
[5] Art. 492 § 1 zd. 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – Kodeks postępowania cywilnego.
[6] Art. 492 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – Kodeks postępowania cywilnego.
[7] Tamże.
[8] Art. 493 § 1-2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – Kodeks postępowania cywilnego.