Roszczenie lekarza weterynarii wobec izby lekarsko-weterynaryjnej
Przepisami ustawy z 21 grudnia 1990 roku o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych przewidziano roszczenie odszkodowawcze lekarza weterynarii wobec izby lekarsko-weterynaryjnej. Niniejszym artykułem przedstawiamy przesłanki („podstawy”) tego roszczenia.
Już na wstępie trzeba wyraźnie zaznaczyć, że w tekście traktujemy o roszczeniu na wypadek uniewinnienia lub umorzenia postępowania w drodze kasacji lub w wyniku wznowienia postępowania[1].
Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, służącym od prawomocnego orzeczenia wydanego przez Krajowy Sąd Lekarsko-Weterynaryjny w drugiej instancji, kończącego postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej[2]. Roszczenie odszkodowawcze z art. 48 ustawy z 21 grudnia 1990 roku o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych odnosi się zatem do umorzenia postępowania albo uniewinnienia dokonywanego niejako „poza” sądownictwem samorządu lekarzy weterynarii. Jak sądzimy, to twierdzenie, bardziej obrazowe, jest trafne, bowiem sprawy odpowiedzialności zawodowej lekarzy weterynarii rozpatrują okręgowe sądy lekarsko-weterynaryjne i Krajowy Sąd Lekarsko-Weterynaryjny[3], „zlokalizowane” w strukturze samorządu lekarzy weterynarii[4], a kasację rozpoznaje Sąd Najwyższy[5], czyli sąd „spoza” organów samorządowych.
Odnosząc się do wznowienia postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarza weterynarii, zauważmy, że nie zostało „odrębnie” uregulowane przepisami ustawy z 21 grudnia 1990 roku o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, wobec czego należy sięgać po przepisy ustawy z 6 czerwca 1997 roku – Kodeks postępowania karnego (precyzując: należy sięgać po art. 540 i n. rzeczonego Kodeksu)[6].
Tytułem uporządkowania, przywołując raz jeszcze to, co zostało już powiedziane, roszczenie odszkodowawcze służy lekarzowi weterynarii w stosunku do izby lekarsko-weterynaryjnej, której sąd wydał uchylone orzeczenie, w przypadku umorzenia postępowania albo uniewinnienia, dokonanego:
- przez Sąd Najwyższy, w drodze kasacji,
- lub w wyniku wznowienia postępowania.
Roszczenie lekarza weterynarii względem izby lekarsko-weterynaryjnej, której sąd wydał uchylone orzeczenie, wygasa w razie niezłożenia wniosku w terminie rocznym od dnia uprawomocnienia się orzeczenia[7]. W sprawach roszczeń o odszkodowanie orzeka sąd powszechny[8], nie zatem sąd „zlokalizowany” w strukturze samorządowej.
Amelia Konieczna - Bagińska
Miłosz Bagiński - Żyta
radcowie prawni
[1] Art. 48 ust. 1 ustawy z 21 grudnia 1990 roku o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
[2] Art. 46b ust. 1 ustawy z 21 grudnia 1990 roku o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
[3] Art. 50 ust. 1 ustawy z 21 grudnia 1990 roku o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
[4] Art. 8 ust. 3, art. 24 pkt 4 i art. 34 pkt 4 ustawy z 21 grudnia 1990 roku o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
[5] Art. 46b ust. 1 ustawy z 21 grudnia 1990 roku o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
[6] Na mocy odesłania z art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy z 21 grudnia 1990 roku o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
[7] Art. 48 ust. 2 ustawy z 21 grudnia 1990 roku o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
[8] Art. 48 ust. 3 ustawy z 21 grudnia 1990 roku o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.